Een dag na de uitspraak van het Grondwettelijk Hof over de lage-emissiezone kwam de bevoegde taskforce vandaag bijeen. Intussen maakt het parlement zich op voor de start van het parlementair jaar maandag, opnieuw zonder volwaardige regering. Toch wordt er achter de schermen druk onderhandeld, want ook maandag heeft Frédéric De Gucht een overleg gepland met de andere partijen.
Politiek analist Steven Van Garsse fileert de politieke week.
Politieke week over de LEZ: 'Hoeveel tijd krijgen bestuurders om zich aan te passen?'
Vandaag kwam de taskforce die de Brusselse lage-emissiezone (LEZ) opvolgt bijeen, een dag nadat het Grondwettelijk Hof het uitstel van de verstrenging vernietigde. Dat is opmerkelijk, want een Brusselse ordonnantie stelde eerder dit jaar de verstrenging van de Brusselse LEZ uit tot 2027.
“De oorspronkelijke wet is nu dus opnieuw van kracht, wat betekent dat dieselwagens met een Euro 5-motor niet meer in Brussel mogen rijden”, klinkt het bij politiek analist Steven Van Garsse. “Er zullen geen boetes met terugwerkende kracht worden uitgedeeld, maar de vraag is hoeveel tijd eigenaars krijgen om zich aan de regels aan te passen. Vermoedelijk gaat het om enkele weken tot maanden”.
Opening Brussels parlement
En maandag opent het Brussels parlement opnieuw haar deuren, ook dit jaar zonder regering. “Het parlement draait daardoor maar op halve kracht. Beslissingen nemen is lastig, er zijn voortdurend wisselende en onstabiele meerderheden,” klinkt het.
Ook maandag wilt Frédéric De Gucht (Open VLD) alle partijen, behalve Vlaams Belang, PVDA en Team Fouad Ahidar, uitnodigen voor een vergadering. Al is er bij de andere partijen “weinig interesse” daarvoor, volgens Van Garsse.
Dat opent opnieuw de deur voor Yvan Verougstraete (Les Engagés) om de onderhandelingen voort te zetten. Verougstraete is terug uit het Europees Parlement in Strassbourg en lijkt er terug op aan te sturen om een akkoord te vinden met de MR, PS en Les Engagés aan Franstalige kant en Groen, Open VLD, CD&V en Vooruit aan Nederlandstalige kant. “Hij zou een akkoord over de begroting willen bereiken en als je een begrotingsakkoord bereikt, heb je eigenlijk een regering”, besluit van Garsse. Al blijft het de vraag of Open VLD in een regering zal stappen zonder N-VA.