Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

In het dagcentrum kunnen dak- en thuisloze mensen terecht om niet alleen zichzelf, maar ook hun kleren te wassen.

OCMW Anderlecht schrapt 30.000 euro in straatwerking van daklozenorganisatie DoucheFLUX

Toon Hendrikx
© BRUZZ
05/12/2025

Daklozenorganisatie DoucheFLUX houdt de adem in. Het OCMW van Anderlecht schrapt een subsidie van 30.000 euro die integraal naar de straathoekwerking gaat. Door het uitblijven van een Brusselse regering dreigen ook andere subsidiestromen in het gedrang te komen.

"Voor ons is het essentieel om ogen en oren op straat te hebben". Aan het woord is Benjamin Brooke, sinds twee jaar directeur bij DoucheFLUX. "Onze mobiele teams trekken de straat op om contact proberen te leggen met dak- en thuisloze mensen, vooral in de buurt rond het Zuidstation. Ze proberen hen vervolgens te overtuigen om eens een bezoek te brengen aan ons dagcentrum in de Veeartsenstraat."

In dat dagcentrum kunnen dak- en thuisloze mensen terecht om zichzelf, maar ook hun kleren te wassen. Ze krijgen er een kop warme koffie, maar ook psychosociale begeleiding. Via het Housing First-project worden ze ook op weg gezet naar een leven dat zich niet op straat afspeelt. "Een warme douche is fijn en noodzakelijk, maar onze organisatie draait eigenlijk om het begeleiden van ons doelpubliek."

Onzekerheid

In het kader van het duurzaam wijkcontract Zuid kon DoucheFLUX lang rekenen op een subsidie van het OCMW van Anderlecht, maar die wordt nu geschrapt. "30.000 euro om precies te zijn", zucht Brooke. "Geld dat integraal naar onze straatteams ging. We zijn nu genoodzaakt om die teams binnen te houden, hetgeen rampzalig is voor onze werking want we hebben net die voelsprieten op straat nodig."

Maar niet alleen de gemeente Anderlecht draait de subsidiekraan dicht. Dat DoucheFLUX überhaupt kan bestaan, is deels te danken aan giften maar de organisatie draait toch vooral op structurele subsidies. Maar zonder regering, geen zekerheid over die subsidielijnen.

"Onze medewerkers maken zich nu al zorgen dat ze binnenkort een grote groep mensen die ze normaal niet in onze gebouwen zien, toch zullen moeten verwelkomen", zegt Brooke. "Het aantal dak- en thuisloze mensen in Brussel stijgt en blijft stijgen. Verschillende van onze partnerorganisaties hebben hun subsidies ook al zien verdampen. En dat terwijl ons land zich in de Verklaring van Lissabon (2021) geëngageerd heeft om dak- en thuisloosheid tegen 2030 de wereld uit te helpen. Dit is onbegrijpelijk en maakt ons kwaad."

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Anderlecht , Samenleving , Doucheflux , OCMW van Anderlecht , subsidie , Benjamin Brooke