Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni
BRUZZ tipt

Kunst kijken in augustus: laatste kans voor deze vijf Brusselse expo’s

Sophie Moffat
© BRUZZ
06/08/2025

'When We See Us' toont honderd jaar zwarte schilderkunst en loopt nog tot 10 augustus in Bozar.

De zomervakantie is halfweg en het nieuwe cultuurseizoen loert al om de hoek. Vooraleer de musea en galerijen hun najaarstentoonstellingen verwelkomen, lijst BRUZZ de laatste-kans-bezoeken van augustus voor je op.

Kleurrijke blik

When We See Us brengt honderd jaar Afrikaanse schilderkunst samen in Bozar. Het overzicht geeft een kleurrijke blik op Afrikaans leven en denken met kleur, nuance en zelfrepresentatie. De 150 werken zijn verdeeld over zes thema's: het alledaagse, (feest)vreugde, rust, sensualiteit, spiritualiteit en triomf en emancipatie. De expo reisde vanuit het Zeitz Museum of Contemporary Art Africa in Kaapstad naar Bozar en gaat haar laatste dagen in.

Ook in hun laatste weken in Bozar: Khorós, de eerste grote solotentoonstelling van Berlinde De Bruyckere in Brussel en Bozar Monumental met de Duitse Michael Beutler, die de Horta-hal van een roterende installatie voorziet.

  • WHEN WE SEE US > 10/8, Bozar, bozar.be
  • BERLINDE DE BRUYCKERE: KHORÓS > 31/8, Bozar, bozar.be
  • BOZAR MONUMENTAL: MICHAEL BEUTLER > 31/8, Bozar, bozar.be
SLT0225 When we see us Jacob Lawrence The Card Game Tempera on board

THE JACOB AND GWENDOLYN KNIGHT LAWRENCE FOUNDATION,SEATTLE/ARTISTS RIGHTS SOCIETY (ARS), NEW YORK AND DACS, LONDON 2022

| 'The Card Game' van Jacob Lawrence is te zien in 'When We See Us' in Bozar.

Vakantieliefde roest niet

Het was op een Brusselse rommelmarkt dat curatoren Pauline Caplet en Paul de La Marandais zeven oude fotoalbums vonden. Het bleek het reisdagboek van Paul en Sylvie, een koppel dat tussen 1930 en 1960 Europa doorkruiste. Het echtpaar legt intieme blikken, zonnige dagen en gelukkige momenten vast.

De tentoonstelling in galerie L’Enfant Sauvage eert archieffotografie, mysterie en vakantieliefde.

  • PAUL & SYLVIE – A BELGIAN LOVE STORY (1930s/1960s) > 24/8, L’Enfant Sauvage, enfantsauvagebxl.com
20250605 -  EXPO Paul & Sylvie – A Belgian Love Story (1930’s - 1960’s) - L'Enfant Sauvage

De expo 'Paul & Sylvie – A Belgian Love Story (1930’s - 1960’s)' loopt tot 24 augustus in L'Enfant Sauvage.

Was en lood

De Sloveens-Zwitserse schilder Mitja Tušek toont in Centrale zijn kenmerkende wasschilderijen, naast abstract – en soms reflecterend – werk waarvoor hij met lood en pigment aan de slag ging. Aan sommige schilderijen werkt hij al 40 jaar. De titel van de expo Wait and See verwijst naar de tijd die we nodig hebben om beelden te vatten en ontdekken.

Het figuratief werk wordt tegenover de video-installaties – zowel geëngageerd als ironisch – van Bertille Bak geplaatst.

  • MITJA TUŠEK & BERTILLE BAK: WAIT AND SEE > 24/8, Centrale for contemporary art, centrale.brussels
Zaalzicht Mitja Tušek & Bertille Bak – Wait and See, Centrale, 2025 © Philippe De Gobert

Philippe De Gobert

| Zaalzicht van de expo 'Wait and See' van Mitja Tušek & Bertille Bak in Centrale for contemporary art.

Iconische lens

Met ICONS houdt de overzichtstentoonstelling van de Amerikaanse Steve McCurry halt in Brussel. De fotojournalist die naam en faam maakte met de foto Afghan girl op de cover van National Geographic vertelt je via een audiogids zelf over zijn bekendste foto’s.

In de retrospectieve zie je meer dan honderd beelden uit 40 jaar carrière als fotojournalist, aangevuld met recent werk.

38a9e1f2-afghaansmeisje.jpg

De bekendste foto van Steve McCurry is waarschijnlijk die van een Afghaans meisje met groene ogen.

Lust en leed in marmer

Wie de afgelopen jaren het witmarmeren reliëf in het Paviljoen der Menselijke Driften wilde zien, moest door het kijkgat in de houten deur turen. Deze zomer is het 11 meter lange werk van Jef Lambeaux voor het eerst vrij toegankelijk. Het tableau toont kronkelende lichamen, het menselijk leed en genoegen.

20201020 big city paviljoen der menselijke driften jubelpark victor horta jef lambeaux

| Het reliëf van Jef Lambeaux was tot voor deze zomer alleen te bekijken via het kijkgat in de deur van het Paviljoen der Menselijke Driften.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Brussel , Expo , Cultuurtips , Bozar , L'Enfant Sauvage , Centrale for Contempory Art , Paviljoen der Menselijke Driften