MIVB 'onvoldoende toegankelijk' voor personen met handicap

© Belga
17/02/2025
Updated: 17/02/2025 10.29u

Uit een studie van het wetenschappelijk tijdschrift Brussel Studies blijkt dat de haalbaarheid van de verplaatsingen binnen het vervoersnet van de Brusselse openbaarvervoermaatschappij MIVB te wensen overlaat voor mensen met een beperking. Het openbaar vervoer moet meer toegankelijk gemaakt worden, klinkt het.

In de studie zijn geograaf Frédéric Dobruszkes (ULB), bio-ingenieur Martin Grandjean en stedenbouwkundige en socioloog Arthur Nihoul (UCLouvain) nagegaan in welke mate het haalbaar is voor personen met een beperking om zich vrij en efficiënt in de hoofdstad te bewegen.

De onderzoekers hebben de reistijden gemodelleerd die nodig zijn om twintig bestemmingen te bereiken vanaf gelijk welke halte in het net, met of zonder reisbeperking. Daarnaast hebben ze ook het aantal keer overstappen en de gemiddelde wandelafstand berekend voor de verplaatsingen.

Route van 52 in plaats van 13 minuten

Uit het onderzoek, van oktober 2022, blijkt dat personen met een beperking vaak langere routes moeten nemen (tot 68 procent langer afhankelijk van de reisbeperking), vaker overstappen (tot 70 procent meer) en langer wandelen (tot 54 procent langer) dan personen zonder beperking.

Volgens de auteurs zou bijvoorbeeld een doordeweekse verplaatsing van het Flageyplein tot de universiteitscampus Solbosch gemiddeld 13 minuten tijd in beslag nemen voor de mensen zonder beperking, terwijl andersvaliden er tot 52 minuten over doen.

Metrostations toegankelijk voor andersvaliden zijn nog steeds schaars en vormen de basisstructuur van het openbaarvervoernetwerk. Daardoor zijn bestemmingen die enkel met de metro te bereiken zijn, de facto zeer moeilijk bereikbaar voor mensen met een handicap.

"De onderzoeksresultaten tonen duidelijk aan dat het openbaar vervoer onvoldoende toegankelijk is. Bovendien blijkt uit het kwalitatieve deel van het onderzoek dat reisroutes enkel geschikt zijn voor personen met een handicap als de haltes ook effectief toegankelijk zijn voor hen", aldus de auteurs. Volgens hen moet er dringend werk gemaakt worden van verbeteringen aan de stations en de openbare ruimte.

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni