Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Belga

| Les Engagés-voorzitter Yvan Verougstraete.

Les Engagés geeft MR nog tien dagen voor een Brusselse regering

Bram Van Renterghem
© BRUZZ
01/12/2025

Les Engagés geeft de MR nog tien dagen om een Brusselse regering te vormen. Dat laat voorzitter Yvan Verougstraete weten. Als er geen regering wordt gevonden, verkent Les Engagés de centrumlinkse piste met PS, Défi en Ecolo.

"Al 540 dagen steunen we het idee dat de rol van formateur bij de grootste politieke kracht moet liggen (de MR, red.). Dit om de keuze van de kiezers te respecteren, ook al helt het Brussels parlement over naar links", begint Verougstraete zijn betoog op X.

"We hebben er alles aan gedaan om een regering te vormen, maar desondanks is er nu, 540 dagen later, nog altijd geen oplossing gevonden. De MR heeft geen meerderheid gevonden. Zonder een verandering van positie bij PS en Ecolo (die niet meer met MR willen onderhandelen, red.), zullen we binnen maximaal tien dagen moeten vaststellen dat een meerderheid achter MR helaas niet mogelijk is."

Anders gezegd: als MR binnen de tien dagen geen meerderheid weet te vinden, stelt Les Engagés vast dat het nooit zal lukken. En zullen andere pistes verkend worden.

Met die tien dagen toont Les Engagés haar goede wil aan MR, klinkt het intern. MR en Les Engagés zitten samen in de Waalse en federale regering, en in die van de Franse gemeenschap. Die afweging was een discussiepunt op het partijbureau, deze maandag.

Centrumlinkse meerderheid

De belangrijkste Brusselse piste die nu opdoemt, en nog nooit eerder geprobeerd werd omdat MR en Les Engagés een verbond hadden, is een centrumlinkse coalitie met PS, Les Engagés, Ecolo en Défi. Zij kwamen op initiatief van de PS afgelopen vrijdag al een eerste keer informeel samen om de begroting voor volgend jaar te bespreken.

Die partijen hebben wel geen meerderheid. Steun van onafhankelijken is nodig.

Het effect op de Nederlandstalige coalitie is onzeker. Blijft Open VLD aan boord? Voor voorzitter Frédéric De Gucht belooft een eventuele andere Franstalige coalitie weinig goeds. "Met MR erbij, waren de voorgestelde besparingen voor ons al onvoldoende. Als de liberalen dan nog eens vervangen worden door Défi en Ecolo, zou het me ten zeerste verwonderen dat daar een project uit voortkomt dat ons politiek interesseert", zegt De Gucht aan BRUZZ.

Bovendien houdt De Gucht vast aan de Vlaamse coalitie die in november 2024 gevormd werd, dus met N-VA. Een partij waar PS niet mee in zee wil.

Les Engagés houdt ook andere pistes open om te tonen dat ze niet tegen elke prijs in de centrumlinkse meerderheid zullen stappen. "We moeten alle geloofwaardige oplossingen overwegen om het Brussels Gewest te redden", klinkt het nog op X. "Een Gewest dat zijn begroting met minstens één miljard moet bijstellen. Hetzij via de oppositie, hetzij via een alternatieve meerderheid, of via een initiatief dat komt uit het middenveld, of van technocraten."

Brussel zonder regering

Deze week klopt Brussel het Belgisch record regering vormen en wachten we al 541 dagen op een nieuwe regering. BRUZZ volgt de ontwikkelingen op de voet.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Brussel , Politiek , Brussel zonder regering , MR-Les Engagés