SLT20240501 PODIUM pride

Bart Dewaele

VUB-onderzoeker: 'Jongeren steeds minder tolerant tegenover LGBTQIA+-gemeenschap'

© Belga
03/04/2025

Steeds meer jongeren vinden geweld tegen homo's aanvaardbaar en willen het homohuwelijk afschaffen. Dat blijkt uit cijfers van het Jeugdonderzoeksplatform (JOP), schrijft De Morgen donderdag. Op een schaal van 0 tot 10 scoorden Vlaamse jongeren in 2023 3,2 voor homofobie. In 2018 was dat nog 2,04 op dezelfde schaal. Onderzoeker Fien Pauwels van de Vrije Universiteit Brussel (VUB) benadrukt dat verder onderzoek nodig is.


Op de vraag of ze agressie tegen homo's aanvaardbaar vinden, antwoordt bijna een op de vijf "'(helemaal) akkoord". In 2018 ging nog niet één op de tien akkoord. De groep die het niet eens is, nam af van meer dan acht op de tien naar bijna zeven op de tien.

Ook het aandeel jongeren dat het homohuwelijk wil afschaffen nam toe, net als de groep die geen homoseksuele leerkracht voor de klas wil zien.

Terwijl in 2018 nog driekwart van de leerlingen vond dat scholen respect voor LGBTQIA+-personen moeten aanleren, daalde dat naar net iets meer dan de helft. Het gaat om een bevraging bij meer dan 1.500 leerlingen uit het vijfde en zesde middelbaar. Driekwart van hen leeft in Brussel, Antwerpen of Gent.

Zowel jongens als meisjes

De terugval is in alle groepen merkbaar. Zowel jongens als meisjes, gelovigen als niet-gelovigen en leerlingen in doorstroom of arbeidsmarktgerichte richtingen werden in vijf jaar tijd gemiddeld homofober. Maar jongens en leerlingen uit de arbeidsmarktgerichte finaliteit kenden de grootste stijging.

Joodse (5,43) en moslimjongeren (5,38) scoorden gemiddeld het hoogst op homofobie. Gemiddeld zitten jongeren in Vlaanderen wel nog altijd duidelijk aan de tolerante zijde.

Het onderzoek werd uitgevoerd door het Jeugdonderzoeksplatform (JOP). Dat is een interdisciplinaire samenwerking van jeugdonderzoekers aan de Universiteit Gent, de Vrije Universiteit Brussel en de KU Leuven. Onderzoeker Fien Pauwels van de Vrije Universiteit Brussel (VUB) benadrukt dat verder onderzoek nodig is.

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni