Van open airs tot een zomerbar, allerlei activiteiten moeten er binnenkort voor zorgen dat het bruist van leven op de kale vlakte naast het Noordstation. Nu het CCN-gebouw daar niet meer staat, is er veel plaats vrijgekomen. En de bouwpromotoren willen dat daar gebruik van wordt gemaakt.
Van kale vlakte naar bruisende hotspot: tijdelijke invulling op CCN-fundamenten
Een kale vlakte van bijna vijf voetbalvelden groot vlak naast het Noordstation, dat is wat er overblijft nu Communicatie Centrum Noord helemaal van de kaart is geveegd. Vastgoedontwikkelaars AG Real Estate en Atenor willen er vier nieuwe torens bouwen met kantoren en woningen, maar zolang dat project nog niet van start is gegaan, mogen andere actoren de nieuwe vrijgekomen ruimte bezetten. Dat was ook een voorwaarde die was opgenomen in de sloopvergunning.
Up4North, de vereniging van vastgoedpromotoren die actief zijn in de Noordwijk, kijkt daarvoor naar bestaande organisaties met ervaring. “Die promotoren willen een link creëren tussen hun sector, de culturele wereld en die van de buurtbewoners. Maar zij zijn geen programmatoren of curatoren, dus kijken zij naar partners die daar ervaring mee hebben,” legt Pauline Omnes uit.
Omnes werkt als curator van de tijdelijke bezetting op de vloerplaat van het CCN-gebouw onder de noemer 'Place Noord'. Heel veel is er nog niet te zien, maar daar moet binnenkort verandering in komen, want de officiële opening is op 22 augustus. “We vertrekken vanuit deze lege vlakte en laten die op een organische manier evolueren. We gaan die ontwikkelen met de mensen en verenigingen uit de buurt.”
Zo is een artiestengroep bezig met het maken van stadsmeubilair. Er komen stadsmoestuintjes, een zomerbar en Omnes heeft ook enkele hiphopcollectieven uitgenodigd om er te komen oefenen, zoals er vroeger hiphoppers kwamen breakdancen in het CCN-gebouw.
'Positieve gentrificatie'
Naast kleinere evenementen zullen er in een latere periode grote events georganiseerd worden, met een publiek van 3.000 tot 4.000 mensen. Daar moeten organisaties als Play Label, dat ervaring heeft met het organiseren van open airs, voor zorgen.
“Iedereen zal hier welkom zijn. Het is niet alleen voor de mensen die na kantoor een spritz komen drinken. Wij willen hier een plek creëren waar mensen samenkomen. De mensen die hier werken, passanten, de nieuwe en oude inwoners, die hebben niet echt een plek waar ze elkaar kunnen ontmoeten,” vertelt Xavier Houben van Up4North.
De grote immospelers – waaronder ook bijvoorbeeld Nextensa en Immobel, die deel uitmaken van Up4North – hebben enkele grote projecten in de pijplijn zitten die de Noordwijk moeten omtoveren van monofunctionele kantoorwijk tot een levendige, multifunctionele wijk. Het voltooide ZIN-gebouw op de plek van de oude WTC-torens is daar een voorbeeld van. Daar worden kantoorfuncties gemengd met residentiële en toeristische functies, zoals dat ook in de vernieuwde Proximustorens het geval zal zijn.
“Bij elk nieuw bouwproject moet minstens een derde van de ruimte bestemd zijn voor wonen. In de komende tien jaar zullen er in deze wijk ongeveer 2.000 woningen bijkomen, goed voor 4.000 tot 5.000 extra bewoners,” aldus Houben. In de komende jaren zal de Noordwijk dan ook nieuwe, kapitaalkrachtigere bewoners aantrekken. “Er zal een soort gentrificatie zijn, maar we willen dat dat op een positieve manier verloopt.”
“De bedoeling van Up4North is om de wijk, ook de openbare ruimte, te verbeteren voor iedereen,” gaat Houben verder. 'Place Noord', de tijdelijke bezetting op de CCN-fundamenten, maakt deel uit van die visie. “We willen de wijk groener, netter en veiliger maken zonder de oorspronkelijke bewoners te verstoten.”
Samenwerken met die oorspronkelijke bewoners is dan ook van groot belang voor Pauline Omnes, die de tijdelijke bezetting in goede banen moet leiden. “Het trauma van het Manhattanplan leeft nog bij veel mensen,” zegt ze, waarmee de curator verwijst naar het verleden van de Noordwijk. Place Noord wordt gefinancierd door Up4North, al is niet duidelijk hoeveel het project zal kosten.
Lees meer over: Brussel , Stedenbouw , CCN , Up4North , Noordwijk , Place Noord
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.