In een gesprek met BX1 stelt Brussels Ecolo-kopstuk Zakia Khattabi dat bepaalde partijen erop uit zijn om de PS in de Brusselse oppositie te doen belanden. Volgens de gewezen minister is aan Ecolo beloofd dat als de Franstalige groenen in een regering zouden stappen, de N-VA aan de kant geschoven wordt. “Wat voor Ecolo mogelijk is, is blijkbaar niet mogelijk voor de PS”, klinkt het bij een socialistische bron.

©
BRUZZ/Kevin Van den Panhuyzen
| Zakia Khattabi (Ecolo) in het Brussels parlement
Zakia Khattabi (Ecolo): ‘Ze zeggen aan ons: ‘Kom erbij, dan gooien we N-VA eruit’’
Bij BX1 herhaalde Khattabi dat Ecolo niet van plan is om van koers te veranderen: de partij kiest voor een oppositiekuur, zoals ze in december al aangaf.
“We zijn heel duidelijk geweest daarover. Het resultaat van de verkiezingen plaatst ons in de oppositie. Dat is niet veranderd. We hebben in de tussentijd geen verkiezingen gewonnen.” Ecolo leverde bij de gewestverkiezingen meer dan de helft van haar zetels in.
Toch is er de voorbije weken aan de mouw getrokken van de Franstalige groenen. Zelfs nadat de poging van formateur David Leisterh (MR) en Les Engagés-kopman Christophe De Beukelaer om Ecolo en Défi aan boord te hijsen in plaats van de PS eind vorig jaar al op niets uitdraaide. Dat zegt niet alleen Khattabi, maar is eerder ook al door bronnen bij andere partijen aan onze redactie bevestigd.
‘Ecolo is geen alternatief voor PS’
“Ik ben niet de advocaat van de PS, maar ik hoor bij allerlei Brusselse politici dat de socialisten in de oppositie zetten al een hervorming op zich is. Sommigen zijn enkel bezig met een alternatief voor de socialisten. Wij zijn dat alternatief niet. Wij blijven in de oppositie”, aldus Khattabi.
“En wie aan de knoppen zit, moet beseffen dat Ecolo niet in een meerderheid stapt met de N-VA”, vervolgt de ecologiste. “Dan zeggen ze: ‘Als jullie erbij komen, rijden we de N-VA eraf.’ Maar in dat geval kunnen de socialisten toch meedoen?”
Volgens onze informatie hebben verschillende Brusselse protagonisten inderdaad geprobeerd om Ecolo samen met Défi in de coalitie te duwen zodat de PS afvalt, ook nadat die piste eind december niet levensvatbaar bleek.
Brussels Open VLD-kopstuk Frédéric De Gucht gaf eind december in een interview met BRUZZ ook te kennen dat Groen liefst in zee gaat met Ecolo. “De PS lijkt me ook een moeilijke partner om Brussel mee te hervormen”, zei de liberaal.
Bouchez
Een bron bij de socialisten geeft aan dat er vooral vanuit liberale hoek geprobeerd zou zijn om Ecolo het hof te maken. “Dat de N-VA dan wel gelost zou kunnen worden, toont aan dat ze de PS er niet bij willen. Wat voor Ecolo mogelijk is, is blijkbaar niet mogelijk voor de PS.”
Ook Nederlandstalig formateur Elke Van den Brandt zou daar oren naar hebben gehad. “Het is dan ook heel oncomfortabel om de groene familie op te delen”, klinkt het uit de hoek van de PS, waar betreurd wordt dat Groen “de MR boven de PS lijkt te plaatsen”. “Met ons kan Groen praten over mobiliteit, maar beseffen ze daar wel hoe pro-voiture Georges-Louis Bouchez is?”
Voor de PS komt de uithaal van Khattabi natuurlijk niet ongelegen. De partij wordt al langer gezien als boeman omdat ze niet aan tafel wil met de N-VA om over een nieuwe Brusselse regering te onderhandelen.
Strategie
Ondertussen lieten de Franstalige socialisten ook zelf van zich horen. In een mededeling stelt de Brusselse PS "met grote ongerustheid" akte te nemen van de verklaringen Khattabi. "Deze weloverwogen en berekende houding draagt een zware verantwoordelijkheid voor de huidige impasse en voor het in gevaar brengen van de toekomst van onze regio”, benadrukt de PS.
In de ogen van de Brusselse socialisten "schuilt achter deze wil om hen uit te sluiten een duidelijke strategie: de agenda van de federale coalitie MR/N-VA doordrukken door de PS op een zijspoor te zetten, ondanks het feit dat ze de tweede grootste partij is en sterk genoeg om een alternatief te bieden voor het conservatieve en ultrarechtse beleid van Arizona".
De MR, Groen en hun partners zouden door de voorbije drie maanden systematisch elke vorm van onderhandeling met de PS te weigeren, proberen om "een ultraliberaal project op te leggen waarvan de enige ambitie, zoals we vandaag in het Arizona-akkoord kunnen zien, erin bestaat de sociale bescherming af te breken en de verworvenheden van de Brusselaars te verzwakken”, klinkt het.
Deze strategie, die de MR met de andere partijen, waaronder Les Engagés voert, heeft volgens de PS "dramatische" gevolgen voor het Brussels Gewest.
Lees meer over: Brussel , Brussel kiest: Brussels parlement , Politiek , Brussel zonder regering , Zakia Khattabi
Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.