Vorig jaar leek het begin van de Dansaertstraat nog wat op het gebit van een 10-jarige: tussen de vitrines gaapten almaar meer donkere leegtes. Intussen waait een nieuwe wind door de hippe winkelstraat in het centrum van Brussel. "Het is een natuurlijke cyclus: wat oldskool is, sterft."
© Saskia Vanderstichele
Dansaertstraat herleeft: ‘Prijzen zakken en leegstand verdwijnt'
Vooral het bovenste deel van de winkellaan, van de Beurs tot de Nieuwe Graanmarkt, staat gekend als het kloppende commerciële hart van de buurt. Het verdwijnen van sterkhouders als de Scotch & Soda, tapastent ComoTapas en het Franse restaurant Bonsoir Clara deed vorig jaar dan ook verschillende alarmbellen afgaan.
Onder meer de (toenmalige) liberale oppositie in Brussel-Stad maakte zich zorgen en organiseerde een bevraging bij lokale handelaars. Hun telling kwam uit op een leegstandpercentage van 30 procent. “We weten dat het een straat is met wat roulatie, waar tien tot vijftien procent leegstand normaal is, maar dertig procent is echt wel veel”, verklaarde gemeenteraadslid Frederik Ceulemans (Open VLD) toen.
Vandaag lijkt dat negatieve sentiment gekeerd nu de kartonnen ‘Te huur’-bordjes plaatsruimen voor stukadoors en schrijnwerkers die panden in sneltempo renoveren. Vandaag (vrijdag) opent zo het Franse modemerk Sézane waar eerder de Scotch & Soda zat en iets verderop opent op 17 september een nieuwe tweedehandswinkel van Think Twice. Tegen begin oktober plant ook cocktailbar ‘Shooters’ zijn deuren te openen.
Eerder vonden ook regenkledingwinkel Rains, matcha-bar Kage, pizzaria Da Michele en fietsenwinkel Voltaire hun plaatsje. Meer richting het kanaal opende de Portugese patisserie Forcado en kwam het Antwerpse modehuis Dries Van Noten in de plaats van designerschoenenwinkel Hatshoe.
©
Saskia Vanderstichele
| Het Antwerpse modehuis Dries Van Noten nam de plaats in van designerschoenenwinkel Hatshoe.
'Natuurlijke cyclus'
Wat is er dan veranderd? Zijn de grieven rond de gebrekkige bereikbaarheid door het nieuwe circulatieplan, de hoge huurprijzen en de veiligheids- en netheidsissues plots van de baan?
“Niet per se, maar we zien wel veel beweging en een hernieuwde interesse”, zeggen schepen van Economie Didier Wauters (Les Engagés) en Ceulemans, vandaag schepen van Stadsvernieuwing. Mathieu Nocent van het commerciële vastgoedbedrijf CBRE, dat onder meer een nieuwe uitbater zoekt voor het voormalige Bonsoir Clara, beaamt. “We zien een nieuwe energie in de straat en dat is een positief signaal naar toekomstige kandidaten.”
Volgens Nocent werd de straat lang als erg duur gezien om te huren, maar zijn de prijzen intussen wat gezakt. “De Bonsoir Clara staat al een tijdje leeg, maar er zijn wel veel kandidaten. Het is nu zaak om de goede uit te pikken, want je wil ook geen nieuw faillissement binnen drie jaar.”
"We zien een hernieuwde interesse in de Dansaertstraat, maar het tweede deel richting het kanaal blijft moeilijk om in beweging te brengen."
Schepen Brussel-Stad
Ook Gregory Sorgeloose - van Sorgeloose & Trice dat zich specialiseert in horecavastgoed – ziet een lichte daling van de prijzen en spreekt van een ‘natuurlijke cyclus’. “Wat oldskool is, sterft. Die voormalige hippe zaken willen dan hun handelsfonds erg duur verkopen wat niet lukt en dan moeten ze het faillissement aanvragen. Dan komt de eigenaar die steevast een erg hoge huur wil voor nieuwe uitbaters, maar geleidelijk aan zijn prijs moet laten zakken. En dan plots, 'poef', is het weg.”
Op de website van Sorgeloose staat de cocktailbar Arthur Orlans, sinds mei vorig jaar gesloten, intussen te huur voor 5.000 euro per maand. "Dat is natuurlijk een moeilijk pand, want cocktailbars draaien goed, maar wel enkel op donderdag-, vrijdag- en zaterdagavonden. "
Het Brusselse agentschap voor ondernemers Hub.brussels wijst erop dat de leegstand in de Dansaertstraat vrij stabiel is: in mei ging het om 16 panden net als een jaar eerder en in 2022. "Wel is er een andere opvallende verandering: de passage is sterk toegenomen en op sommige maanden zijn er bijna twee keer zo veel voorbijgangers als vorig jaar." In december piekte de straat zo op 648.000 bezoekers.
Participatieve raad
Waren alle zorgen over de verkommering van de populaire straat dan voorbarig? Niet per se. "Van de circulatieplannen hebben wij geen last, maar je bent hier soms wel een beetje bang", vertelt zaakvoerder Liesbeth Meert van Linders dat al ruim 30 jaar uniformen en toga’s verkoopt. "Die veiligheidsproblemen zijn de voorbije jaren erger geworden. We hebben nu een systeem dat klanten eerst moeten aanbellen voor ze binnen kunnen."
Schepen Ceulemans wijst er ook op dat de hoge huurprijzen een rem blijven, zeker voor starters en pop-ups. Hij spreekt van een “fragiele heropleving” in de Dansaertwijk, maar wijst er ook op dat het tweede deel van de Dansaertstraat moeilijker blijft om in beweging te brengen. Dichter bij het kanaal verandert het uiterlijk van de laan met smallere voetpaden en minder groen. De kledingwinkels maken er plaats voor nachtwinkels, snackbars en telecomwinkeltjes.
“Samen met schepen van Economie Didier Wauters zijn we wel aan het werken aan een participatieve raad voor kleinhandel", vertelt Ceulemans. "Ook zijn we bezig aan een specifiek plan om de winkelzones beter in kaart te brengen en zo maatregelen uit te kunnen rollen voor de specifieke uitdagingen van elke commerciële as.”
Lees meer over: Brussel-Stad , Economie , Dansaertstraat , winkels , leegstand