Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Belgaimage

| Een vijftigtal betogers heeft midden oktober voor het Justitiepaleis geprotesteerd tegen de opsluiting van een andere Palestijnse asielzoeker en activist; Husam Alfaqawi.

Een Palestijnse asielzoeker en militant die sinds 6 oktober opgesloten zit in het gesloten terugkeercentrum van Merksplas, moet niet vrijgelaten worden. Dat heeft de Brusselse kamer van inbeschuldigingstelling (KI) beslist.

Volgens de KI is de administratieve vrijheidsberoving volledig wettelijk. Maar in de ogen van de advocaat van de Palestijnse asielzoeker gaat het om een willekeurige vrijheidsberoving. De verdediging stapt dan ook naar het Hof van Cassatie tegen de uitspraak.

De Palestijn werd op 5 oktober opgepakt tijdens de Klimaatmars in Brussel. Volgens de Dienst Vreemdelingenzaken (DVZ) gebeurde dat omdat hij "duidelijk de bevelen van de politie niet opvolgde". Bovendien zou de man ook verdacht worden van feiten van weerspannigheid, die zich op 25 juli zouden hebben voorgedaan. Maar in het juridische dossier zit volgens de verdediging geen enkel proces-verbaal van de politie.

Geen pv nodig

De advocaat van de Palestijn, meester Matthieu Lys, vroeg daarom aan de raadkamer om zijn cliënt vrij te laten, maar de raadkamer ging niet op die vraag in. Ook in beroep heeft de KI nu geoordeeld dat de man niet moet worden vrijgelaten. De KI is van oordeel dat, wanneer een vreemdeling administratief van zijn vrijheid wordt beroofd omdat hij geen verblijfsvergunning heeft, er geen enkele wettelijke verplichting is om het proces-verbaal van de politie over zijn arrestatie op te nemen in dat administratief dossier.

Meester Lys is het daar niet mee eens: "Op die manier wordt elke controle op de legaliteit van een administratieve vrijheidsberoving van een vreemdeling inhoudsloos, en zetten de rechters de deur open voor willekeurige vrijheidsberovingen."

Cassatie

De advocaat gaat dan ook in cassatie tegen het arrest van de KI. Eerder tekende ook al een andere advocaat van een andere Palestijnse asielzoeker en militant om dezelfde redenen cassatieberoep aan tegen een gelijkaardig arrest van de KI.

Volgens meester Lys beschikt zijn cliënt bovendien wel degelijk over een verblijfsrecht, aangezien de Raad voor Vreemdelingenbetwistingen nog geen uitspraak heeft gedaan over zijn asielaanvraag. Zijn asielprocedure bij het Commissariaat-Generaal voor de Vluchtelingen en Staatlozen loopt nog.

Vorige maand werd er voor het Justitiepaleis in Brussel nog geprotesteerd voor de vrijlating van Husam A., een Palestijnse activist die is opgesloten in een gesloten centrum, maar ook nog een asielaanvraag heeft die in behandeling is. Pro-Palestijnse activisten in België noemen de toepassing van administratieve opsluiting van asielzoekers een 'intimidatie-tactiek' tegen het pro-Palestijns protest in België.