Voorstelling gekozen leden Brussels parlement PTB-PVDA op 13 juni 2024: Souleimane El Mokadem

PhotoNews

| Soulaimane El Mokadem raakte in juni verkozen voor PTB-PVDA met een pak stemmen, maar stapte in maart uit de fractie. Nu kondigt hij aan dat hij stopt en zijn mandaat teruggeeft aan de partij.

Soulaimane El Mokadem dan toch niet naar PS: 'Had toegezegd, maar dat was een vergissing'

TB
© BRUZZ
29/06/2025

Een onverwachte wending in het Brussels parlement: onafhankelijk parlementslid Soulaimane El Mokadem (ex-PTB/PVDA) stapt dan toch niet over naar de PS en kondigt aan dat hij stopt als verkozene. “Ik ben momenteel niet geschikt voor een politiek mandaat.”

In een bericht op Facebook zaterdagavond kondigt Brussels parlementslid Soulaimane El Mokadem aan dat hij terugkeert op zijn stappen. Hij stapt dan toch niet over naar de PS-fractie, zoals de PS vrijdagavond had aangekondigd. Hij kondigt nu aan dat hij zal stoppen als Brussels parlementslid en dat hij zijn zitje zal teruggeven aan de PTB/PVDA-fractie.

“Ik heb een belofte gedaan; mijn parlementair mandaat teruggeven aan de partij waarvoor ik ben verkozen, wanneer mijn ziektebriefje afloopt. En ik zal me aan die belofte houden”, zo schrijft El Mokadem op sociale media.

'Vergissing'

“Ik heb toegezegd om me aan te sluiten bij de PS, maar dat was een vergissing”, zo verklaart El Mokadem zijn onverwachte bocht van 180 graden. “Om twee redenen: Ik ben momenteel niet geschikt om een dergelijk politiek mandaat te bekleden. En ik heb beloftes gemaakt en ben verkozen met een bepaald politiek programma. Het nakomen van beloftes en woord houden, dat zijn kernwaarden voor mij.”

“Ik wil mijn oprechte excuses aanbieden aan iedereen die ik mogelijk heb teleurgesteld. Als je een groep verlaat, sta je er alleen voor en ik ben de weg kwijt”, zo besluit de verkozene uit Laken.

Lees verder onder het bericht op Facebook.

Soulaimane El Mokadem op Facebook

Vrijdagavond kondigde El Mokadem nog aan dat hij de overstap maakt naar de PS-fractie, nadat hij sinds maart zetelde als onafhankelijke in het Brussels halfrond. Dat hij nu daarop terugkomt en aankondigt te stoppen als parlementslid doet enigszins de wenkbrauwen fronsen. Brussels parlementslid voor PVDA Jan Busselen zegt ‘even verbaasd’ te zijn over het nieuws. “Maar het is toch positief dat hij zich aan zijn belofte wil houden. Dat vind ik chic van hem.”

'Zware druk'

“Hij wou naar ons komen, we hadden daarover al een paar maanden gesprekken met hem. Hij heeft zijn overstap vorige week bevestigd en daarvoor een brief ondertekend", zo valt te horen bij Martin Casier, Brussels parlementslid voor PS. “Nu verandert hij van gedachte. Dat is zijn keuze en die zullen we respecteren. Maar ik denk dat het getuigt van de zware druk die PVDA uitoefent op haar verkozenen", zegt hij aan BRUZZ.

El Mokadem kondigt aan dat hij zal terugtreden "wanneer zijn ziektebriefje afloopt", het is niet duidelijk wanneer dat precies is. Ook bij het nieuws dat hij PTB/PVDA had verlaten in maart haalde hij 'persoonlijke redenen' en 'gezondheidsproblemen' aan als reden voor zijn beslissing.

Stemmenkanon

Het 27-jarige Brusselse parlementslid is een van de vier twintigers die op de PTB/PVDA-lijst in het Brussels parlement raakten in juni. El Mokadem viel daarbij op omdat hij een enorm hoge persoonlijke score haalde. Hij kreeg het vierde hoogste aantal voorkeurstemmen over alle lijsten voor het Brussels parlement heen, met meer dan 14.800 stemmen. Alleen Ahmed Laaouej (PS), David Leisterh (MR) en PTB-lijsttrekker Françoise De Smedt haalden er nog meer.

El Mokadem groeide op in een arbeidersgezin in de Marollen en studeerde Economie aan de Solvay Business School, gelinkt aan de ULB in Elsene. Binnen PVDA zette hij zich in voor antidiscriminatie en internationale kwesties zoals Palestina. Aan BRUZZ verklaarde hij dat hij de stem van jongeren wilde verdedigen in het parlement.

Afdracht

Stemmenkanon El Mokadem is lang niet de eerste verkozene die niet lang na de verkiezingen de PVDA-fractie verlaat. In maart 2025 brak ook Europees parlementslid Rudi Kennes met de partij. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 2018 verloor de uiterst linkse partij ook verschillende gemeenteraadsleden in Brussel.

In de wandelgangen valt daarbij vaak te horen dat de hoge bijdrage die de partij verwacht van haar verkozenen daarbij een rol speelt. PTB/PVDA verwacht namelijk dat mandatarissen "blijven leven op het niveau dat ze hadden, voor ze verkozen waren", de rest van hun loon staan ze af aan de partijkas.

Soulaimane El Mokadem was dit weekend niet bereikbaar voor een reactie. In zijn Facebookbericht schrijft hij: "Ik vraag iedereen om geen contact meer met mij op te nemen."

In april 2025 liet hij zijn zitje in de gemeenteraad van Brussel-Stad aan Nicole Lewalle (PTB/PVDA).

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni