Het Comité voor Begrotingswaakzaamheid bekijkt dinsdag of een noodbegroting kan worden opgesteld die het tekort beperkt tot 1,2 miljard euro. Dat antwoordde ontslagnemend Brussels minister van Begroting Sven Gatz (Open VLD) maandag in commissie op een interpellatie van Gilles Verstraeten (N-VA).
©
Belgaimage
| Sven Gatz (Open VLD.)
Sven Gatz: 'Dinsdag meer duidelijkheid over haalbaarheid Brusselse noodbegroting'
Verstraeten waarschuwde voor het nieuwe oordeel van ratingbureau Standard and Poor's in oktober en de gevolgen van een nieuwe verlaging.
Benjamin Dalle (CD&V) wilde weten of de lonen van het overheidspersoneel kunnen betaald worden en of de beperking van het tekort tot 1,2 miljard voor Standard and Poor's voldoende is. De ontslagnemende Brusselse regering zette op 12 juni het licht op groen voor het Comité voor Begrotingswaakzaamheid en de extra bewarende maatregelen.
"Uit de verkregen informatie blijkt echter dat de vooropgestelde contouren van de omzendbrief niet overal werden nageleefd, waardoor het doel van een bijkomende schuld van 1,2 miljard euro niet gehaald wordt", verklaarde minister Gatz.
Op 24 juni besloot het Comité in trilaterale overleggen na te gaan of de noodbegroting een kans op slagen heeft. Dat gebeurde met vertegenwoordigers van het kabinet van de minister-president, het kabinet-Gatz, het voogdijkabinet, de Inspectie van Financiën, de Regeringscommissaris, Brussel Financiën en Begroting en de Directeur-generaal, aldus nog de minister. Hij verzekerde Verstraeten dat de nodige voorzieningen getroffen zijn, opdat de lonen van het overheidspersoneel de rest van het jaar betaald kunnen worden.
Op basis van die oefening bepaalt het Comité voor Begrotingswaakzaamheid dinsdag "of de noodbegroting al dan niet gefinaliseerd kan worden met de vooropgestelde doelstelling van -1,2 miljard euro".
Intussen zijn uit voorzorg de voorbereidingen gestart voor de vierde en laatste tranche van de voorlopige twaalfden, die niet beperkt blijft tot de resterende kredieten, maar ook onderworpen zal zijn aan de bewarende maatregelen, zo benadrukte de Open VLD-minister nog. Hij wees er nog op dat er nog twee ministerraden zijn voor het zomerreces.
Woningfonds kan benodigde bedrag lenen
Het Brussels Woningfonds zal in de komende weken de resterende 50 miljoen euro kunnen lenen. Dat zei hij maandag in de commissie Financiën in zijn antwoord op vragen van Fouad Ahidar (Team Fouad Ahidar of TFA) en Kalvin Soiresse (Ecolo).
Het Woningfonds is een publieke instelling die gezinnen met een bescheiden inkomen helpt bij de aankoop of de huur van een woning. Het fonds krijgt structurele steun van het Brussels Gewest en vult dat jaarlijks aan met leningen bij banken.
Dit jaar hoopte het Woningfonds 130 miljoen euro op te halen, maar bleef steken op slechts 80 miljoen van ING en Belfius. Zo bleef er een tekort van 50 miljoen euro.
Minister Gatz weigerde het fonds ter hulp te komen wegens de penibele budgettaire situatie. Maandag kondigde hij in de commissie aan dat het Woningfonds de bankinstellingen had gecontacteerd die in eerste instantie niet geantwoord hadden op de vraag om een lening. En die zouden nu wel interesse tonen. Volgens Gatz kan de oplossing er binnen enkele weken zijn.