Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Belga (montage: BRUZZ)

| Cieltje Van Achter (N-VA) en Yvan Verougstraete (Les Engagés).

N-VA noemt voorstel Verougstraete ‘zoveelste bedrijf van slechte tragikomedie’

JB
© BRUZZ
01/09/2025

Volgens N-VA-kopstuk Cieltje Van Achter is het voorstel van Les Engagés-voorzitter Yvan Verougstraete om de Brusselse formatie zonder haar partij nieuw leven in te blazen “het zoveelste bedrijf van een slechte tragikomedie omdat de PS de Vlaamse meerderheid niet wil respecteren”. De PS zelf reageerde net zoals Open VLD nog niet op het voorstel.

Vlaams minister van Brussel Cieltje Van Achter (N-VA) schiet het voorstel van Les Engagés-voorzitter en facilitator in de Brusselse formatie Yvan Verougstraete maandag helemaal aan flarden.

“Dit is het zoveelste bedrijf van een slechte tragikomedie omdat de PS de Vlaamse meerderheid niet wil respecteren en geen hervormingen wil”, aldus Van Achter. “Dit is geen probleem van ego’s of postjes zoals Groen doet uitschijnen: dit is een institutioneel dieptepunt voor Brussel waarbij de PS Brussel blokkeert en de Vlaamse gemeenschap schoffeert.”

“Dat Groen, Vooruit en CD&V al geruime tijd klaarstaan om de PS ter wille te zijn en ons aan de kant te schuiven, is tekenend en schrijnend”, klinkt het.

“De N-VA heeft op federaal niveau de fusie van de politiezones afgedwongen. Wij willen ook op Brussels niveau hervormen, maar laat het duidelijk zijn dat de PS net dat niet wil”, besluit Van Achter.

Piste informateurs

Maandagvoormiddag lanceerde Verougstraete een nieuw voorstel om de uitzichtloze Brusselse regeringsvorming op de rails te krijgen.

Hij greep daarvoor terug naar de twee recepten die de afgelopen zes maanden het dichtst bij een coalitie kwamen: de meerderheid die informateurs Elke Van den Brandt (Groen) en Christophe De Beukelaer (Les Engagés) naar voren schoven in maart, gekruid met de spitsvondigheid waarmee MR-voorzitter Georges-Louis Bouchez in juli hoopte om de N-VA toch nog aan boord te hijsen van de Brusselse regering.

Al is het vooral de eerste piste die vanonder het stof gehaald wordt: een coalitie met MR, PS, Les Engagés, Groen, Open VLD, Vooruit en CD&V.

Water bij de wijn

De N-VA zou via Vlaams minister Cieltje Van Achter (N-VA) wel mogen zetelen in de Gemeenschappelijke Gemeenschapscommissie (GGC). Ook zou de post van ondervoorzitter van het Brussels parlement naar de partij kunnen gaan, zo wierp Verougstraete op.

Om een extra staatssecretaris mogelijk te maken aan Vlaamse kant, zou de MR haar post afstaan aan CD&V. Ook de PS moet water bij de wijn doen in ruil voor haar gewenste coalitie zonder de N-VA.

De Franstalige socialisten zouden in het plan van Verougstraete een post van staatssecretaris moeten opofferen aan een Franstalige figuur uit het middenveld met een economisch profiel.

De Gucht

Het is nu vooral afwachten of Frédéric De Gucht (Open VLD) toehapt. Hij zal maandagavond niet meer communiceren. De interne afweging van het voorstel bij de Brusselse afdeling van Open VLD is vandaag al een tijdje aan de gang. Het wijst erop dat Open VLD het voorstel alvast niet meteen begraaft.

Nochtans heeft De Gucht herhaaldelijk verklaard dat Open VLD enkel in een regering stapt met de N-VA. Dat de partij van premier Bart De Wever een rolletje zou krijgen in de GGC is in principe geen hefboom om een betere samenwerking tussen Brussel en het federale niveau rond het institutionele, veiligheid en de begroting te realiseren – de argumenten achter de positie van De Gucht.

Zeker nu hij in polepositie ligt om partijvoorzitter te worden, mogelijk zonder tegenkandidaat, lijkt het erg lastig om een bocht in te zetten. “Het zou me sterk verbazen als hij hierin meegaat”, vangt onze redactie op in zijn entourage.

Uit een andere hoek klinkt het dan weer dat De Gucht voldoende elementen in handen zou hebben om wel in te stemmen met het voorstel. “De Vlaamse positie wordt immers versterkt met een extra staatssecretaris, terwijl de PS een staatssecretaris moet afgeven ten koste van een economisch-georiënteerd profiel. Dus ook het rechterfront wint zo wellicht aan kracht”, zegt een hoge Nederlandstalige bron.

De vraag is wel hoe De Gucht dat communicatief zou verpakken, want op papier speelt de N-VA in deze formule geen rol in de regering. Dat de MR daar alvast mee akkoord gaat, verhoogt de druk op de Vlaamse liberalen.

Zowel op het vlak van inhoud als wat betreft communautaire evenwichten staat de PS niet bepaald te springen voor het plan van Verougstraete.

Handen wassen in onschuld

Ook bij de PS blijft het stil. De partij zou de coalitie krijgen waar ze in principe al ruim een jaar op aanstuurt – met uitzondering van het mislukte avontuur op links. Maar daartegenover staat wel dat de partij een zitje verliest in de regering en er een extra Vlaamse staatssecretaris aan tafel verschijnt.

Als eerste reageren zal de PS niet doen. Want als Open VLD het voorstel afschiet, dan kunnen de Franstalige socialisten hun handen wassen in onschuld. Aanvaardt Open VLD het plan van Verougstraete, dan lijkt het erg moeilijk voor de PS om een regering zonder de N-VA te weigeren omwille van een verloren regeringspost.

Averechtse effecten

Vanuit Franstalig oogpunt is het voorstel van Verougstraete op z’n minst opmerkelijk te noemen. Om de deur voor de N-VA gesloten te houden, zouden de Nederlandstaligen een extra stem in de regering krijgen.

Bovendien zouden de twee grootste partijen in het Brussels parlement – de MR en de PS – elk een post van staatssecretaris kwijtraken. Dat is opnieuw een indirect gevolg van de onwil van de PS om met de N-VA in zee te gaan.

Bij de MR zou er intern al wat onvrede zijn omwille van de hoge prijs die betaald wordt, maar wellicht zal ook binnen de PS de vraag luiden of het verzet tegen de N-VA niet tot averechtse effecten heeft geleid.

Tegelijkertijd rijst aan de Keizerslaan de vraag of een lager PS-gewicht in de regering en zowel een extra Nederlandstalige als een extra ‘economisch-georiënteerde’ stem het voor de partij wel mogelijk maakt om het beleid voldoende haar kant uit te sturen. Zowel op het vlak van inhoud als wat betreft communautaire evenwichten staat de PS dus niet bepaald te springen voor het plan van Verougstraete.

Brussel zonder regering

Deze week klopt Brussel het Belgisch record regering vormen en wachten we al 541 dagen op een nieuwe regering. BRUZZ volgt de ontwikkelingen op de voet.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Brussel kiest: Brussels parlement , Politiek , Brussel zonder regering , Yvan Verougstraete , Cieltje Van Achter , Frederic De Gucht , N-VA , PS , Open VLD , Les Engagés