Menu

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni

Parlementsleden trappen politiek jaar af: ‘Begroting is eerste stap richting regering'

JB
© BRUZZ
15/09/2025
Updated: 15/09/2025 19.33u

Toeters of bellen vielen niet te bespeuren bij de opening van het Brussels parlementair jaar. De aanslepende politieke crisis blijft gespreksonderwerp nummer één. “Werken aan een begroting moet nu de prioriteit zijn.”

In de wandelgangen stond de politieke rentrée voor het tweede jaar op rij in het teken van de eindeloze Brusselse formatiecrisis. In het halfrond beheerste – nog een parallel met afgelopen jaar – het uitstel van de lage-emissiezone (LEZ) het debat.

Toen stelde een parlementaire meerderheid de volgende fase van de LEZ immers uit, tot ongenoegen van de ecologisten. Dit jaar schorste het Grondwettelijk Hof die beslissing. Het leidde maandagvoormiddag tot steekjes van het groene kamp aan het adres van liberalen en socialisten, die een jaar geleden aan hetzelfde zeel trokken om de verdere uitrol van de LEZ – de nakende gemeenteraadsverkiezingen indachtig – te vertragen.

Eerder in de zitting vonden de twee grote machtsblokken elkaar ook bij de verkiezing van de parlementsvoorzitter. De MR levert die met Bertin Mampaka sinds de verkiezingen van juni 2024. Dat blijft voorlopig zo.

De afgelopen weken werd meermaals gefluisterd dat de PS nochtans met een eigen kandidaat op de proppen zou komen – de naam van ex-minister Karine Lalieux werd genoemd.

Zes partijen

Dat de PS zich inhoudt, moet erop wijzen dat er signalen zijn die in de richting gaan van begrotingsgesprekken met ‘zes partijen’: MR, PS, Les Engagés, Groen, Vooruit en CD&V. Die kunnen terugvallen op een globale meerderheid in het parlement, wat voldoende is om het licht op groen te zetten voor een begroting.

Officieel blijft het nog wachten op een positionering van de MR, maar uit rode hoek werd in de marge van de opening van het politiek jaar alvast stevig aangestuurd op een budgetopmaak voor 2026.

“Ik hoop dat er de komende weken hard aan een begroting voor 2026 gewerkt zal worden, met de nodige besparingen en eventuele nieuwe inkomsten. Dat moet nu de prioriteit zijn: een traject om weer richting een begrotingsevenwicht te gaan”, zei Pascal Smet (Vooruit) tegen BRUZZ. Hij kreeg bijval van Martin Casier (PS). “Zonder begroting kunnen we niets doen. Een begroting kan de eerste stap zijn richting een regering.”

Ook voor Stijn Bex (Groen) kan de impasse niet blijven duren. “Ik hoop dat we met die zes, of zeven (met Open VLD, JB) partijen, de komende dagen werk maken van een regering. Burgers zijn terecht boos, mensen wachten op een regering die beslissingen kan nemen. Het mag nu snel gaan voor ons.”

Volgens Bex is er bij de 'zes partijen' alvast voldoende bereidheid om vaart te maken over de begroting en dus onvermijdelijk ook over de inhoud die achter de centen schuilgaat. “Wij hebben nog geen enkele oplossing geblokkeerd en gaan aan tafel van zodra ook andere partijen bereid zijn om mee aan tafel te gaan.”

“Open VLD is verantwoordelijk voor 25 jaar begrotingsbeleid, maar wil haar verantwoordelijkheid niet nemen om een sanering door te voeren."

Benjamin Dalle (CD&V)

Brussels parlementslid

Open VLD

Ook Benjamin Dalle (CD&V) zit op die lijn en liet de kans niet liggen om Open VLD met de vinger te wijzen.

“Die partij is verantwoordelijk voor 25 jaar begrotingsbeleid, maar wil haar verantwoordelijkheid niet nemen om een sanering door te voeren. Er ligt een voorstel van Yvan Verougstraete (partijvoorzitter Les Engagés, JB) op tafel om dat met zeven partijen te doen. Als Open VLD daar niet in meegaat, tant pis.”

Zoals bekend weigert Open VLD-kopstuk Frédéric De Gucht om aan tafel te gaan met de overige zes partijen uit het voorstel van Verougstraete. Zonder Vlaamse liberalen is er echter geen meerderheid aan Vlaamse kant.

Wel gaat het scenario meer en meer over de tongen waarin de ‘zes partijen’ een begroting voor 2026 opstellen en dan de nodige handtekeningen verzamelen bij Open VLD of Team Fouad Ahidar om een nieuwe regering te installeren. Een dubbele meederheid is in de praktijk immers enkel nodig bij VGC- of GGC-aangelegenheden, maar zou de positie van de Vlaamse minderheid wel sterk ondermijnen.

Mathias Vanden Borre (N-VA), Imane Belguenani (Open VLD), Fouad Ahidar (Team Fouad Ahidar), Pascal Smet (Vooruit), Benjamin Dalle (CD&V) en Martin Casier (PS)

'Het lukt niet’

Voor Fouad Ahidar (TFA) had het zover niet moeten komen. “Het is belachelijk. We hebben de verkiezingen gewonnen. We kunnen morgen aansluiten, er is een Vlaamse meerderheid met Groen, Vooruit en Team Fouad Ahidar. Ik heb twintig jaar lang met deze mensen samengewerkt (Ahidar zetelt sinds 2004 in het Brussels parlement, JB). En plots zijn we niet meer goed?”

Bij de N-VA valt er weinig hoop op een doorbraak te noteren. “We kunnen niet in rondjes blijven draaien”, aldus Mathias Vanden Borre.

“De N-VA wil blijven meezoeken naar oplossen, we willen de dialoog aangaan. “Vanaf dag één heeft men geprobeerd om het zonder ons te doen. Ze hebben op alle mogelijke manieren geprobeerd om ons aan de kant te schuiven. Het lukt niet zonder de N-VA.”

Volgens Imane Belguenani (Open VLD) moet het tot slot over “de begroting en inhoud" gaan. “Als we daarin stappen kunnen zetten, zou dat een heel goede fase zijn.” Of het in duigen gevallen rondetafelgesprek van Brussels Open VLD-onderhandelaar Frédéric De Gucht dat over inhoud en de begroting zou gaan vanavond nog plaatsvindt, is tot slot onduidelijk. Enkel de MR en de N-VA zouden van de partij zijn.

Stijn Bex (Groen)

Brussel zonder regering

Deze week klopt Brussel het Belgisch record regering vormen en wachten we al 541 dagen op een nieuwe regering. BRUZZ volgt de ontwikkelingen op de voet.

Fijn dat je wil reageren. Wie reageert, gaat akkoord met onze huisregels. Hoe reageren via Disqus? Een woordje uitleg.

Lees meer over: Politiek , Brussel kiest: Brussels parlement , Brussel zonder regering , Brussels Parlement , Pascal Smet , Martin Casier , benjamin dalle , Fouad Ahidar , Mathias Vanden Borre , Imane Belguenani