De federale regering wil het fenomeen van de ‘wurgcontracten’, waarbij een verplichting tot drankafname gekoppeld is aan een huurcontract, aan banden leggen. Drankhandelaars zelf beweren dan weer dat zonder hen net veel bruine kroegen zouden verdwijnen: hun goedkope kredieten redden tal van cafés. BRUZZ vroeg de mening van zijn lezers en kreeg verdeelde antwoorden.

©
Café Maison du Peuple
DEBATTEER MEE: 'Drankenhandelaars met exclusieve contracten monopoliseren de markt'
Van de deelnemers aan het BRUZZ-debat vindt 49 procent dat drankenhandelaars geen concrete verplichtingen mogen opleggen aan cafés. "Café-uitbaters moeten de vrijheid hebben om zelf hun drankenleverancier te kiezen", luidt het meest gestemde argument van lezer Annabel V. "Drankenhandelaars met exclusieve contracten monopoliseren de markt. Bovendien komen kleinere drankenhandelaars in het gedrang, omdat zij amper toegang krijgen tot de markt. Oneerlijke concurrentie."
Toch vind ik ook 46 procent van onze lezers dat de handelaars best wél een en ander mogen opdringen aan de cafés. "Privépersonen hebben het recht om overeenkomsten te sluiten", is daar het korte, maar heldere en meest gestemde argument van Gert J. Vijf procent van onze lezers is onbeslist over de kwestie.
Drankenhandelaars en brouwers worden steeds bepalender in het Brusselse cafélandschap. Ze kopen panden of huurcontracten over en leggen vervolgens hun voorwaarden op aan de huurder - de caféhouder - om bepaalde dranken af te nemen. Onder meer Filip Jans van café Monk (vandaag Billie) en Martine Peeters van Daringman maakten zich boos over dit systeem.
In een interview met BRUZZ countert Jean-Michel Courtoy, CEO van de drankenhandelaar HLS die tal van cafés in Brussel bezit, die verwijten. Hij meent dat drankhandelaars net een oplossing bieden voor het kredietprobleem waar veel horecaondernemers tegenaan lopen. Door zelf aan een voordelig tarief een pand te verhuren aan een café-uitbater kan deze laatste besparen op zijn kosten.
In ruil vraagt HLS exclusiviteit voor de drankafname uit zijn assortiment met meer dan 4.000 referenties. Wat betreft het café Daringman is Courtoy dan ook stellig: “Als wij dat niet hadden gekocht, dan zou het misschien een Airbnb of fastfoodtent geworden zijn.”
Lees meer over: Brussel , Resto & Bar , wurgcontracten , Brusselse cafés , Bruine kroegen , HLS , Au Daringman , De Monk , Brusselse horeca , drankhandelaars